Do podanych zdań pojedynczych dopisz logicznie

Pobierz

czemu?. kogo?. Charakterystyczną konstrukcją jest także imiesłowowy równoważnik zdania, czyli konstrukcja z imiesłowem przysłówkowym, pełniąca funkcję zdania podrzędnego okolicznikowego czasu lub sposobu - Pisząc te słowa, myślałem o nadchodzącym egzaminie.. Pora na wykresy.. Temat: Przekształcanie zdań pojedynczych na zdania złożone, ćwiczenia utrwalające.. Podkreśl orzeczenia w powstałych zdaniach .. Wygrasz.. Oglądają wystawy sklepowe.. Oto instrukcja ich wykonania.. Podkreśl orzeczenia i podmiot w powdtałych zdaniach.. Oznacza to, że każdy wyraz w zdaniu to określona część mowy, a jednocześnie jest jedną z części zdania.]. a)O miła atmosferę w domu powinni dbać wszyscy jego mieszkańcy .. Polecenie: przekształć podane zdania pojedyncze na zdania złożone.. Dostałam gitarę.. Zadanie 13.. (temat obejmuje 2h lekcyjne) Znasz już wszystkie części zdania.. Wykorzystaj wybrane spójniki spośród podanych: albo, i, więc, ale, lub, dlatego, lecz.. C.Przyjemnie jest przyjmować gości.. • Pies szczekał.1.. - orzeczenie.. TAK/NIE Zdania złożone mają co najwyżej trzy orzeczenia.. Do podanych zdań pojedynczych dopisz logicznie z nimi związane zdnia składowe, tak aby powstały wypowiedzenia złożone.. Karta pracy Pan Przecinek Uzupełnij podane zasady interpunkcyjne.. Sprzątałem.. Zapisz u góry związek główny (czyli podmiotu i orzeczenia), zadającUtrwalamy wiadomości o interpunkcji w zdaniu pojedynczym..

Do poniższych pytań dopisz części zdania: jaki?

Zjadłem obiad.. • Dzieci wędrują po górach.Równoważnik zdania z imiesłowem.. co się z nim dzieje?. gdzie?. Podane pary zdań przekształć w zdania złożone podrzędnie.. - przydawka.. D.Dom stwarza poczucie bezpieczeństwa.do podanych zdan pojedyńczych dopisz logicznie z nimi związane zdania składowe tak aby powstaly wypowiedzenia złożone podkreśl orzeczenie w pozostałych zdaniech a) o miłą atmosfere w domu powinni dbac wszyscy jego mieszkańcy _____.. ………………………………………………………………………………………… • Uciekali.Do podanych zdań pojedynczych nierozwiniętych dopisz po cztery określenia, by powstały zdania pojedyncze rozwinięte.. 2.Wspomnienia z dziecinstwa sa piekne i wyjatkowe.. b) wspomnienia z dzieciństwa są piękne i wyjątkowe _____.. Odpowiedź Guest.Do podanych zdań pojedynczych dopisz logicznie z nimi związane zdania składowe, tak by powstały wypowiedzenia złożone.. Przejdź do ćwiczenia co się z nim dzieje?. (0-3) Wypisz z poniższego zdania po jednym przykładzie podanych w tabeli części zdania.. Jeżeli któraś część zdania nie występuje, wstaw kreskę.. Podane niżej zdania zamień na równoważniki zdań.. Podane zdania przekształć w zd..

Przyjrzyj się podanym parom zdań pojedynczych.

Znajdź w zdaniu podmiot i orzeczenie.. Podkreśl zdania podrzędne.. • Pies szczekał.. Podkreśl je.. A) O miłą atmosfere w domu powinni dbać wszyscy jego mieszkańcy.. B) Wspomnienia z dzieciństwa są piękne i wyjątkowe .. C) Przyjemnie jest przyjmować gości.Do podanych zdań pojedynczych dopisz logiczne z nimi związane zdania składowe tak , aby powstały wypowiedzenia złożone .. Podkreśl orzeczenia w powstałych zdaniach.. Do podanych zdań pojedynczych dopisz logicznie z nimi związane zdania składowe tak,aby powstały wypowiedzenia złożone.Podkreśl orzeczenia w pozostałych zdaniach.. 3.Przujemnie jest przyjmowac gosci.. .Do podanych zdan pojedynczych dopisz logicznie z nimi zwiazane zdania składowe tak, aby powstały wypowiedzenia złożone.. -Przypomnij sobie wiadomości o zdaniach pojedynczych na str. 217 w podręczniku.. TAK/NIE Wszystkie zdania pojedyncze mają jedno orzeczenie.. na zdjęciu zdania, zadanie 3 ….Przykładowy sprawdzian z części zdania z odpowiedziami.. Do dwóch wybranych zdań narysuj wykres, pamiętając o postawieniu właściwego pytania oraz oddzielenia części składowych.Zdania złożone mają co najwyżej trzy orzeczenia.TAK/NIE.. kiedy?. Do podanych zdań pojedynczych nierozwiniętych dopisz po cztery określenia, by powstały zdania pojedyncze rozwinięte..

Podane niżej pary zdań pojedynczych spróbuj połączyć w jedno zdanie.

Następnie określ, która reguła uzasadnia użycie bądź niepostawienie przecinka w każdym z podanych zdań pojedynczych.. Do poniższych pytań dopisz części zdania: jaki?. • Uciekali.. Wziąłem lekarstwa.. • Pies szczekał.. e)nigdy nie .PILNE POTRZEBUJĘ NA DZISIAJ!. I w jednych, i w drugich podkreśl orzeczenia (dwiema liniami).. Wzór: Zostaję dziś w domu.. - okolicznik.Połącz podane pary lub trójki zdań pojedynczych w jedno zdanie złożone.. Idą ulicą.. złożone z imiesłowowym równoważnikiem.. Dzisiaj zdałem ostatni trudny egzamin z matematyki.. Czuję głód.. c)przyjemnie jest przyjmować gości_____ .. Podmiot … wyrażony jest rzeczownikiem lub zaimkiem w mianowniku.Połącz podane pary zdań pojedynczych w jedno zdanie złożone.. a) O miłą atmosferę w domu powinni dbać wszyscy mieszkańcy .. na zdjęciu zdania, zadanie 3 ….Do podanych zdań pojedynczych nierozwiniętych dopisz po cztery określenia, by powstały zdania pojedyncze rozwinięte.. 1.O miłą atmosfere w w domu powinni dbac wszyscy jego mieszkancy .. kiedy?. podkreśl orzeczenia w powstałych zdaniach.. Zrobię sobie kanapkę.. Denerwujemy się.. d)czasami opuszczamy nasz dom _____.. Podkreśl orzeczenia.. c) Przyjemnie jest przyjmować gości .. .2/28 Do podanych zdań pojedynczych dopisz logicznie z nimi związane zdania składowe, tak aby powstały wypowiedzenia złożone..

Przejdź do ćwiczeniaDo poniższych pytań dopisz części zdania: jaki?

• Rozmawiamy o książkach.. Muszę opiekować się młodszą siostrą.. Zakwitła wczesna dzika różyczka!. Ćwiczenie do oceny Marek rozmawiał z mamą o wczorajszej uroczystości.W zdaniach pod notatką wybierz poprawną odpowiedź (a-c) do każdej z luk (1-4).. ———2 .Orzeczeniem w zdaniu może być każda część mowy.. Do zdania: "Nagle usłyszeliśmy trzask łamiących się gałęzi" dopisz dowolne zdania składowe tak, by utworzyć: .. Z trzech podanych poniżej zdań pojedynczych zbuduj kolejno zdania, o następujących wykresach: A.. Słuchałem muzyki.Podane zdania pojedyncze przekształć w zdania złożone z podrzędnym orzecznikowym wg wzoru, zwróć uwagę na orzeczenie imienne.. Instrukcja tworzenia wykresu zdania pojedynczego 1.. Jeszcze raz, dla utrwalenia, zamieszczam części zdania.. Których z nich nie możnaTemat: Wykres zdania pojedynczego.. czyj?. Zwróć uwagę, które są określeniami do podmiotu, a które do orzeczenia.. A.O miłą atmosferę w domu powinni dbać wszyscy jego mieszkańcy.. gdzie?. Rodzice kupili mi nowy komputer.. ………………………………………………………………………………………… • Uciekali.Do podanych zdań pojedynczych dopisz logicznie z nimi związane zdania składowe, tak by powstały wypowiedzenia złożone.. kogo?. Uczę się.. Lekcja 11.05.2020 Temat: Rozbiór logiczny zdania pojedynczego - wykres zdania.Wpisz wyrazy, w których występują wymienione rdzenie.. Przegrasz.. Musimy czekać.. • Pies szczekał.. b) Wspomnienia z dzieciństwa są piękne i wyjątkowe.. - dopełnienie.. Niezbędnym warunkiem poprawności zdania złożonego z imiesłowowym równoważnikiem zdania jest .Które z poniższych zdań jest zdaniem złożonym podrzędnie okolicznikowym sposobu?. który?. b)Wspomnienia z dzieciństwa są piękne i wyjątkowe .. .Do podanych zdan pojedynczych dopisz logiczne z nimi zwiazane zdania skladowe tak, aby powstaly wypowiedzenia zlozone.Podkresl orzeczenia w pozostalych zdaniach.. - … Uzupełnij notatkę dotyczącą podmiotu: Istnieją cztery rodzaje podmiotów.. czemu?. Moja koleżanka otrzymała wczoraj piękny, nowy album.. W tym celu wpisz w kratki obok wypowiedzeń cyfry odpowiadające odpowiednim zasadom.Zadanie 1. który?. Podkreśl orzeczenia w powstałaych zdaniach.. /3p Kiedy wracałem ze szkoły, wstąpiłem do przyjaciela.. Gotowe zdania złożone zapisz tutaj lub w zeszycie.. Nie gram na niej.. (bo) Zostaję dziś w domu, bo rodzice kupili mi nowy komputer.. Do każdego sporządź wykres.. Zastosuj podane w nawiasach spójniki.. Szybko wyzdrowieję.. czyj?. Rodzice wyszli do teatru .W podanych zdaniach podkreśl przydawki.. Dostanę piątkę.. Zdyszany Maciek wpadł do klasy w ostatniej chwili .. podkreśl orzeczenia w powstałych zdaniach..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt